Uplynulo již více jak 110 let od doby, kdy narazil Titanic do ledovce a po pár hodinách šel ke dnu jako kámen. Jednalo se o největší tragédii tehdejší doby, kdy ve vodách Atlantského oceánu našlo smrt přibližně 1 500 lidí z celkových 2 200, kteří se plavili na nejluxusnější a největší dopravní lodi směrem do New Yorku.
S luxusním interiérem Titanicu, samotnou fází potopení lodi a dalšími fakty se dodnes pojí řada přirovnání, která si v dnešním článku více přiblížíme. Pohodlně se tedy posaďte a vyplouváme.
Má bradavky jak nýty na Titaniku
Připodobnění nýtů k ženským bradavkám patří na webu Přirovnej.cz k hojně vyhledávaným a často také zaznívá z úst mužů při hodnocení dámský předností. Podobně jako u žen, tak i na známém luxusním parníku byly nýty těžko přehlédnutelné, vždyť při stavbě lodi jich bylo použito více jak jeden milión. Nicméně jejich kvalita zpracování byla tématem mnoha diskusí a různých teorií, zda nakonec nezpůsobily celkovou tragédii.
Starali se tu o nás jako o cestující v první třídě na Titaniku
Titanic byl ve své době nejluxusnější loď, která měla brázdit oceán mezi Evropou a Amerikou. Posádka byla připravena splnit každé přání svých pasažérů, kteří měli na lodi strávit týden, než loď dopluje do svého cíle. Proto i dnes, když se lidé vrátí z týdenního pobytu v lázních nebo zahraniční dovolené a mají pocit, že bylo o ně dobře postaráno, včetně kompletního servisu, zhodnotí svou dovolenou přirovnáním: “To byl luxus a péče o nás, že jsme si tam připadali jako na Titanicu”.
Jsou však situace, kdy si užíváte luxusu, skvělé péče a pak přijde vystřízlivění v podobě obrovského zklamání. I tady se hodí přirovnání ve stylu: “Připadali jsme si jako na Titaniku, samý luxus, všechno v naprostém pořádku a pak jsme narazili do ledovce.”
Ten je zaskočenej jak posádka Titaniku z ledovce před sebou
Pamatujete si scénu ze stejnojmenného oscarového filmu Jamese Camerona, kde hlídka v pozorovacích koši na předním stožáru úplně strne, když uvidí v dáli před sebou ledovec? Možná i díky této skvělé natočené pasáži, kde se následně rozjela záchranná akce a pokus o otočení lodi se různá překvapení, či zaskočení přirovnání právě k pocitům oné posádky na lodi.
Je to rozpáraný jako Titanik od ledovce
Ať už se chystáte okomentovat díru v kalhotách nebo násilně otevřené dveře po návštěvě zloděje, pro tyto situace se hodí přirovnání díry a celkového rozpárání, které po sobě zanechal ledovec na boku lodi Titanic. Dodnes se vedou velké dohady o tom, jaké rozměr ledovec skutečně měl, hovoří se o výšce 30 metrů a délce kolem 120 metrů, kdy však jeho značná a dodnes neznámá část se ukrývala pod hladinou. Skutečný rozměr však už nikdy nezjistíme, ledovec roztál zhruba rok po nehodě lodi.
Jsme jako na Titaniku, loď nabírá vodu, potápí se a na palubě se pořád tancuje.
Zejména při firemních poradách a hodnocení finančních výsledků se toto přirovnání často používá v situacích, kdy se zaměstnancům lže, informace se záměrně zkreslují a všichni se tváří, jako by se vůbec nic nedělo. Přitom potíže jsou už neudržitelné a je jasné, že firma se celá položí. Stejně tak se přirovnání používá i v situacích, kdy jsou lidé obeznámeni s tím, že je situace už velmi kritická, ale s nikým to moc nehne – chtějí si ještě užít a pak se uvidí, co dál, tedy ve smyslu: “To máš jedno, kašli na to – do tý doby můžeme ještě tancovat jako na Titaniku”.
Na druhou stranu, o lodním orchestru na Titanicu se dodnes vedou spory, zda skutečně hráli až do samotného konce než došlo k potopení lodi, jak bylo opět skvěle vystiženo ve filmu roku z roku 1997, kdy jeden z hudebníků pronese nezapomenutelnou hlášku: „Pánové, bylo mi ctí s vámi dnes hrát“.
Tady jsou strkanice a zmatky jako na palubě Titaniku
Dejme tomu, že jste vyrazili na poslední nákup před Vánoci, v obchodě to byla doslova hlava na hlavě, lidí neskutečně mnoho, zboží vyprodané, to které mělo být ve slevě nakonec v nabídce ani není. Prostě zmatky a davové šílenství, co se tlačí k pokladně. Tohle jsou přesně situace, kdy se používá přirovnání ke strkanicím lidí na palubě lodi Titanic, kde celkovou evakuaci provázely neskutečné zmatky.
Jen tedy doufám, že to nakonec nedopadne jako s Titanikem
Zejména investoři, kteří vkládají peníze do startupů a zajímají se o business plán firmy, občas pronesou obavy, že snad to s firmou nedopadne jako s Titanicem, tedy že půjde ke dnu se vším vybavením, penězi a luxusem.
Podobně se přirovnání hodí pro případy, kdy se nám někdo snaží prezentovat výhody dané služby, či produktu, všechno nám maluje v růžových barvách, snaží se nás ohromit luxusním provedením, přesto však máme určité vnitřní obavy, jestli to celé brzy neskončí a nedopadne špatně.
Šla ke dnu jako Titanik
Havárie lodi se dodnes tak zapsala do našich pamětí, že výraz: “Jít ke dnu jako Titanic” používáme pro situace, kdy nás nečekaně zasáhne krach firmy nebo třeba překvapivý sportovní neúspěch, či jiná havárie výletní lodi, která rovněž ztroskotá. Všechny situace se přirovnávají k postupnému zmizení pod vodní hladinou jako předvedl před více jak sto lety největší parník své doby.
Jsem otužilá jako Rose z Titaniku
Závěrečnou scénu z filmu Titanic si pamatuje snad každý filmový nadšenec. Rose DeWitt Bukater (hraje jí Kate Winslet) leží na kusu plavící se dřevěné desky a její milenec Jack Dawson (ztvárněný Leonardem DiCapriem) se drží při ní. Nechce ji ohrozit tím, že by ji strhnul do chladné vody. Po pár minutách však zemře na podchlazení, zatímco Rose ač je celá promrzlá, přežije a je nakonec zachráněna posádkou záchranného člunu. Přirovnání se dodnes zažilo v situacích, kdy zmokneme a ještě při tom promrzneme, ale všechny okolo ujišťujeme, že nás to nerozhází.
Normálně jsem brečela jak v kině na Titaniku při závěrečné scéně s Leonardem
S předchozí scénou se pojí ještě jedno přirovnání a schválně si přiznejte milé dámy, která z vás neplakala při závěrečné scéně, kdy Rose zjistí, že je Jack mrtvý a tak jej uvolní od plovoucí desky pošle vstříc hlubinám oceánu?
V kinech to bylo doslova slzavé údolí a pláč přítomných slečen a dam byl dlouho spojený s touto scénou. Proto i dnes se toto přirovnání hodí pro situace, kdy chcete někomu připodobnit svůj smutek provázený pláčem.
Tak co, milí přátelé? Líbil se vám výběr přirovnání, která se pojí s Titanicem? Budu moc rád, když článek pošlete svým kamarádům nebo nasdílíte všem dalším přes sociální sítě. Díky.