Výraz “Tajemný jako Hrad v Karpatech” je často používán jako přirovnání k popisu něčeho tajemného, záhadného nebo obtížně přístupného. Toto přirovnání se může vyskytovat v různých kontextech, a to nejen v českém jazykovém prostředí, ale také v jiných jazycích.
V literatuře a filmu se toto přirovnání může objevit v popisech tajemných míst, postav nebo událostí. Například v detektivních příbězích se používá k popisu záhadných zločinů nebo tajemných míst, která mají být objasněna. Také se se s přirovnáním setkáme ve společnosti, kdy dotyčný má tajemnou povahu, či skrývá určité tajemství a nechce o sobě prozradit příliš mnoho informací.
A odkud se vzal onen hrad v Karpatech?
Přirovnání je odvozeno od románu Julese Verna – Tajemný hrad v Karpatech, který byl publikován v roce 1892. Román se odehrává na tajemném polozříceném hradě v transylvánských Karpatech. Tento hrad je obklopen strašidelnými pověstmi a legendami, které pověrčivý lid z blízké karpatské vesnice Verst šíří. Podle lidového přesvědčení se na hradě opět usadil jeho pán Čort, což je místní název pro ďábla. Lidé ve vesnici věří, že dým stoupající z hradu a tajemná světla, která se v něm v noci objevují, jsou projevy nadpřirozených sil.
Ve skutečnosti však lidé netuší, že tyto zjevy jsou vytvářeny novým majitelem hradu, baronem Rudolfem Gortzem, a jeho společníkem, geniálním, ale zneuznaným fyzikem Orfanikem. Tito dva se rozhodli využít strašidelné pověsti o hradě k tomu, aby mohli v klidu provádět své vědecké experimenty a odradili obyvatele vesnice od návštěvy hradu.
Orfanik vytváří různé iluzionistické efekty, které posilují pověsti o nadpřirozených silách na hradě. Například promítá obrazy příšer na oblaka, straší vesničany zvukem sirén na stlačený vzduch a vstupní bránu hradu opatřuje elektrickou ochranou. Lidé, kteří se odváží na hrad vstoupit, se setkávají s těmito uměle vytvořenými jevy.
Jeden z vesničanů, lesník Nik Dek, a vesnický doktor Patak se pokoušejí proniknout na hrad a odhalit pravdu. Nik Dek však zaplatí za svou zvědavost, když se pokouší pustit z elektricky nabitého kování brány a utrpí křeč, která mu zkroutí prsty. Doktor Patak je přichycen za cvočky v botách magnetickou deskou ukrytou v zemi, což mu znemožňuje se pohnout z místa.
Tímto způsobem autor vytváří napětí a tajemno ve vztahu k hradu a jeho záhadám. Román “Tajemstí Hradu v Karpatech” tak nabízí kombinaci strašidelných pověstí, vědeckých triků a nebezpečí, které přispívá k atmosféře tajemna a napětí v příběhu.
Zdroj: Wikipedie