Říká se, že kdo chce poznat něčí povahu, měl by se podívat na podpis dotyčného. I maličké detaily dokáží totiž o člověku prozradit více, než si myslíme. Přesto však podpis není typickou ukázkou rukopisu, lidé totiž mají ve zvyku svůj podpis různě stylizovat.
Oborem, který se věnuje zkoumání rukopisů a tedy i vlastnoručních podpisů je tzv. grafologie. Používá se v klinické psychologii, kriminalistice nebo dokonce i někteří personalisté při náboru nových zaměstnanců zkoumají písma uchazečů o práci.
Znalci písma dokáží z ručně psaného textu rozpoznat, zda se jedná o člověka arogantního, pracovitého nebo zda se o práci uchází přesně ta vůdčí osobnost, kterou do týmu potřebují. S nástupem digitalizace a e-mailové komunikace se však již psané dopisy postupně vytrácejí. Různé formuláře si už většina lidí připraví v počítači a jen je vytiskne k podepsání. Není proto divu, že pro spoustu lidí je tak určitým svátkem, když mají do ruky vzít propisku a někde něco podepsat.
Podle toho také některé podpisy vypadají a nebo se zkrátka lidé naučili takto podepisovat už v mládí a zůstalo jim to na celý život:
Kdo to podepsal? To je jak když ten papír půjčili nějakému dítěti na kreslení
Když se vám takhle někdo podepíše na smlouvu, zapřemýšlíte na tím, kdo to vlastně podškrábnul? Je to muž, žena, jak se vlastně jmenuje? Z toho škrábance se to vyčíst nedá, protože připomíná čáranice od dítěte, co si poprvé v životě vzalo do ruky propisku a zkoušelo něco malovat.
Ten podpis vypadá jako když si pán rozepisoval propisku
To takhle jdete ověřovat podpis na poštu, fronta lidí za vámi a jak na potvoru ta jejich propiska vypoví službu. Pokusíte se ji rozepsat někde vedle, kreslíte čáry, zatřepete s ní, nervozita mezitím roste, přidáte ještě prudké tahy až ta sviňucha konečně začne psát. A pokud se vám tohle stává často, není pak divu, že i ten váš podpis podle toho vypadá.
Řeknu ti, ty máš podpis jako muří nohu
K muřím nohám se velmi často přirovnávají podpisy lidí, co se skládají z více klikyháků, které kolikrát ani na sebe nenavazují. Například podobně se podepisuje známá hollywoodská herečka Angelina Jolie.
Panečku, to je podpis – jako od prvňáčka ze základky
Představte si situaci, kdy s protistranou vedete ostrá jednání, domlouváte velký byznys, milióny létají vzduchem a manažer sedící proti vám vystupuje jako naprostý suverén a tvrďák nejvyššího kalibru. Pak konečně dojde na smlouvy a on se podepíše jako školáček v první třídě. V takových situacích je těžké zachovat dekorum.
Ten podpis vypadá, jako když ho naškrábala kočka
Podpis, co připomíná škrábance od kočky, rozházené špagety nebo sečtených šest piv na lístku z hospody. Ano, i takhle se někteří podepisují, ale velmi často se s podobnými čárami můžeme setkat u sportovců nebo celebrit, co podepisují fotky jako na běžícím páse.
Má podpis, co vypadá jako rozmotaná pružina
V roce 2013 šokoval Američany podobným podpisem nastupující ministr financí Jacob Joseph Lew. V USA navíc platí zákon, že se podpis ministrů financí objevuje na nově vydaných bankovkách. Jak to nakonec dopadlo? Ministr svůj podpis trošku pozměnil a malinko vylepšil.
Ten má podpis jako EKG člověka po infarktu
Podobné podpisy můžeme přirovnat i ke zvukovým vlnám nebo ke grafu zemětřesení. Někdy však tyhle podpisy spíše připomínají situaci, kdy chtěl dotyčný ono políčko pro podpis vybarvit propiskou a někdo mu mezitím drbnul do ruky.
Proč jeho podpis vypadá jako když tam rozmáčkl komára?
Když si vezmeme kombinaci podpisů připomínající rozepsání propisky, muří nohy a k tomu přidáme kapku fantazie, pak tento stylu podpisu vypadá jak dějiště komářího masakru. Pokud se však autor takto podepisuje pravidelně, pak má záruku, že jeho podpis hned tak někdo nezfalšuje.