Počasí se pro mnoho lidí stalo tématem číslo jedna, ať už při rozhovorem v autobuse nebo na návštěvách u příbuzných. Ostatně vždy si rádi postěžujeme, jak se v tom vedru dneska potíme, když naopak pár dní v kuse prší, neodpustíme si poznámky o tom, že pořád jen leje a leje. Samozřejmě při tom nesmí chybět různá přirovnání ať už jde o obyčejnou spršku, slejvák nebo pořádné krupobití. Dneska vynecháme příměry vedra, či pocení a podíváme se na přirovnání, která souvisejí s letním deštěm, bouřkou, hromy, blesky, krupobitím nebo vichřicí …
Déšť aneb když leje jako …
Mírný déšť nebo pomalý začátek spršky můžeme přirovnat, že právě leje jako z cedníku. Jakmile se nám rozprší o trochu více, přichází na scénu asi jedno z nejznámějších přirovnání deště a to, že “leje jako z konve“. U dlouhotrvajícího deště se sluší a patří přirovnání, že “Prší jako v Londýně”, kde s dlouhotrvajícím deštěm mají bohaté zkušenosti.
Pokud nás déšť zastihne zrovna venku, kdy po ruce nemáme žádný deštník a ani se nemáme kam schovat, jsme kompletně promočení až na kost – pro takovou situaci se úplně hodí přirovnání: “Prší jako ve filmu”. Dalším levelem deště jsou pak přímo slejváky, kdy už se i přesouvá přirovnání do vulgárnějších tvarů: “To už chčije jako v amazonském pralese” nebo jako “když slon pustí močku ze střechy”. A když už vyloženě obloha leje jako protržená, tak se najdou tací, co si říkají, že to už chčije jako by se jim na nebi protrhly všechny hajzly.
Bouřka, hromy, blesky jak …
Bouřku jako takovou je velmi těžké nějak přirovnat, pokud tedy nesklouzneme k obvyklým a univerzálním přirovnání, která se hodí pro všechno. Ano, když nevíš co, dej tam: “….. jako prase, … jako kráva, …. jako blázen” a tím to hasne. Když si však bouřku rozdělíme na jednotlivé doprovodné jevy, blesky, hromy a vítr, je to pak o něco jednodušší.
Pokud tedy u vás zrovna řádí velká bouřka (néé jak prase) a neustále se po obloze prohání blesky, můžete použít přirovnání, že ty blesky jsou jako na diskotéce….. jako na stroboskop, ….. nebo jako na technopárty nebo současně když jsou hromy a blesky, je to jako při ohňostroji. Hromy můžeme ještě přirovnat, že to jsou rány jako u Verdunu nebo, že už jsou to takové hromy a rány, jak při atomovém výbuchu.
Kroupy jako ping-pongové míčky
Padající kroupy sice dokáží nadělat pořádnou paseku a zničit veškerou úrodu, ale také se dají velmi dobře přirovnat a odstupňovat podle velikosti. Pokud tedy při bouřce padají malé kousky ledu, to se dá krásně přirovnat že padají malé kroupy jako hrášek.
O něco větší jsou pak kroupy jako cvrnkací kuličky a dále pak už větší kroupy jako třešně nebo jako vlašské ořechy. Kroupy jako holubí vejce už napáchají škodu a můžeme říci, že jsou to podobně velké kroupy jako ping-pongové nebo golfové míčky a to v průměru kolem 4 cm.
O větších kroupách v průměru kolem 7 cm hovoříme jako, že padají kroupy jako baseballové míčky, což naštěstí u nás není tak časté. Takové kroupy už zničí veškerou úrodu a nadělají pořádné škody i na majetku.
Ostatně tipnete si, jaká kdy vůbec největší kroupa spadla z oblohy? Bylo to při bouřce v roce 2018 v oblasti Jižní Dakoty, kdy spadla z nebe kroupa o velikosti zhruba 20 cm, ta se dá přirovnat jedině tomu, že byla velká jako volejbalový míč.
A vítr tu fouká jak …
Pokud bydlíte někde na samotě u lese, kde zrovna právě: “chčije a chčije” a do toho fouká pořádný vítr, hodí se pro tuto situaci úplně přesně přirovnání, že tu fouká jak na vídrholci, protože vídrholec je takové osamělé, větrné místo. Motorkáři si určitě za své vezmou přirovnání, že venku je větrno jak při jízdě na motorce. Dovolenkáři jezdící do Polska možná budou znát přirovnání: “Že je tu větrno jak u Baltu”. Jakmile však vítr přeroste v pořádnou vichřici, přichází na řadu přirovnání, že to už “fučí jako v Tatrách” nebo že to je “vichřice jak na Sibiři”.
Když se pak všechny meteorologické jevy sejdou dohromady, to je pak počasí, že by člověk ven ani komunistu nevyhnal, jak kdysi takhle zaperlil herec Ladislav Potměšil v seriálu Hospoda. Ostatně připomeňte si další humorná přirovnání, která v tomto seriálu zazněla.