O žízni rádi mluvíme před ostatními a pocit sucha přirovnáváme klasicky třeba k tomu, že: “mám tak sucho v hubě, až se mi jazyk lepí na patro” nebo “mám takovou žízeň, až bych se mohl o ní opřít”. Čeština má však mnohem bohatší zásobu přirovnání pro vyjádření žízně nebo vnitřní vyprahlosti.
Tak pojďme si jednotlivé příměry blíže představit:
Mám takovou žízeň, že bych mohl lemtat ve dvou hospodách najednou
Tohle přirovnání žízně vyřkl Zdeněk Pohlreich v pořadu Ano šéfe, který moderoval a vysílala jej pravidelně TV Prima. Na jednu stranu sice lemtat najednou ve dvou hospodách tak úplně není fyzicky možné, ale při vyjadřování pocitů žízně pravidelně všichni přeháníme. Podobně ještě Zdeněk zaperlil ve stejném pořadu hláškou: “Mám žízeň, že mi chrastí jazyk a von se mě ani nezeptá!”. To když mu číšník přinesl jídelní lístek a zapomněl se zeptat, zda si dá něco k pití.
Další hospodská přirovnání žízně
- Otvírák jsem nenašel, ale měl jsem takovou žízeň, že jsem to pivo otevřel i rohlíkem.
- Mám takovou žízeň, že ani nemůžu mluvit.
- Chlastá jako Dán.
- Žízeň mám jako velitel pouště.
- Prosím tě, ty máš žízeň, že bys na ni mohl marodit.
- Já už mám takovou žízeň, že mám místo jazyka otvírák.
- Doneste mi pivo, vždyť už mám žízeň jak zavalený horník.
- Měl takovou žízeň, až jsem z toho taky dostal žízeň.
Víte v jakém seriálu zazněla hláška: “Jardo, roztáčej pívo, já mám žízeň jak Nuselskej most.” Napovím, že je to dodnes jeden z nejoblíbenějších seriálů z produkce TV Nova. Říká se i dokonce, že jeden z vůbec nejlepších, co kdy tato televize natočila. Nebudu vás dlouho napínat, hláška je ze seriálu Hospoda, konkrétně v díle nazvaném Kalamita, kde Vašek Novák (Ladislav Potměšil) přijde do hospody a netuší, že nefunguje elektřina a hostinský Jarda Dušek (Petr Nárožný), tak nemůže štamgastům načepovat pivo.
Teda mám takovou žízeň, že bych vypil i celou studnu
Někomu stačí jedna sklenka vody a někdo by rád vypil celou studnu nebo klidně i celej rybník jak kolikrát lidé v nadsázce říkají. Ale teď trochu vážněji – věděli jste, že se můžete vodou i otrávit? Podle zahraniční studie stačí vypít najednou zhruba 6 litrů vody a toto množství už dokáže zabít 75 kilogramového člověka. Proto buďte opatrní a pití vody si rozdělte na menší dávky.
Další podobná přirovnání míry a žízně
- Mám takovou žízeň, že bych vypil i sud vody.
- Klidně i celé jezero bych vypila, jakou mám já žízeň.
- No mám takovou žízeň, že by mi nestačila ani celá cisterna vody.
Mám žízeň, že bych klidně vypil i vodu z kytek
Někteří jsou ochotni zajít při vyjadřování pocitů žízně až do úplného zoufalství a nechutných příměrů. Voda z kytek, to je ještě slabý odvar, ale velmi často se říká, že: “má žízeň, že by klidně mrtvému vypil oko” nebo “mám takovou žízeň, že bych klidně vypil i něčí moč”. Pro jiné je žízeň určitou příležitostí, jak odstartovat konverzaci, třeba když muž vidí plačící slečnu na zastávce autobusu v horkém letním dni a pokusí se jí oslovit hláškou: “Slečno, vy jste tak krásná a já mám zrovna takovou žízeň, že bych klidně vypil i vaše slzy.”
Tolik k příměrům žízně a pocitu vyprahlosti. Mrkněte ještě na další přirovnání v kategorii žízeň nebo na přirovnání tropů, či pocitu vedra.