Čtenáře zajímá: Podprsenka Smích Pekelní sousedé
Buďte v obraze:
Newsletter

Výraz původně pochází z němčiny a prsty v tom má jistý Franz Stollwerck, který se narodil v roce 1815 v Kolíně nad Rýnem. V mládí se učil cukrářem, ale později se vydal na cesty po Francii nebo Švýcarsku, kde se dále zdokonaloval ve svém oboru. Po návratu domů do Německa se začal věnovat produkci cukrovinek.

Založil firmu Stollwerck a své cukrářské výrobky rozšířil o pochutiny z marcipánu a kakaa, kdy se postupem času stal výhradním dodavatelem cukrovinek pro korunního prince Fridricha. Firma Stollwerck vyráběla téměř čtyřista druhý čokolády prodávané po celé Evropě a výrobky se dočkaly i ocenění na Světové výstavě v Paříži v roce 1855.

Čtěte také: Řízek jako sloní ucho a tuhý jak podešev, znáte i další přirovnání řízků?

V roce 1871 se synové Franze Stollwercka osamostatnili, založili si vlastní firmu Gebrüder Stollwerck a záhy se jim podařilo proniknout do většiny zemí Evropy. Pak přišel zlomový rok 1906 a bratři vyrobili první cucavé bonbóny bez náplně ze smetany, karamelizovaného cukru a medu.

A jelikož produkované bonbony byly velmi tvrdé, nejeden konzument si na nich vylámal zuby. Vzniklo tak dnešní přirovnání tvrdosti k bonbonům Stollwerck, které se občas v přeneseném slova smyslu používá i pro vyjádření natvrdlosti lidí nebo jedinců, co se opijí do němoty.

Zakladatel serveru Přirovnej.cz a váš průvodce světem českých přirovnání již od roku 2010. Milovník dobrého humoru a lahodné kávy.

Exit mobile version