Říká se, že lidské bytosti dokáží rozpoznat úsměv až na vzdálenost 90 metrů. Je to dáno evolucí, kdy se v nás tato vlastnost vyvinula kvůli odlišení přítele od nepřítele. Proto i tvůrci reklam stále více sázejí na modelky plné úsměvů, které umisťují na billboardy ve městech a nebo na titulní stránky časopisů.
Úsměv je lék a typickou grimasou, která provází naše radostné vnitřní rozpoložení. Někdy je však velmi těžké rozluštit, kdy se dotyčná osoba skutečně usmívá a kdy naopak svou emoci jen předstírá.
Úsměv jako Hollywoodská hvězda
Hollywoodské hvězdy jsou skvělým příkladem pro dokonalé, upřímné, ale i někdy zbytečně nastrojené úsměvy, třeba při udílení cen, kde poskytují rozhovory a na červeném koberci pózují desítkám fotografů. Velmi častým přirovnáním jsou úsměvy k hercům jako jsou Jim Carrey nebo k herečce Julii Roberts, která se může pyšnit nejširším úsměvem ze všech celebrit.
Úsměv jako z Hollywoodu.
Zářivě bílý úsměv jako Hollywoodská hvězda
Dokonalý úsměv jako Julia Roberts.
Tvůj úsměv je jako od filmové hvězdy.
Neodolatelný úsměv jak Jim Carrey.
Má úsměv jak z reklamy na zubní pastu.
Tvůj úsměv mě vždy rozzáří jako displej mého nového iPhonu
Rozzářené úsměvy snesou přirovnání třeba k paprskům slunce nebo k zamilované puberťačce, která právě jede za svým milencem. Samostatnou kapitolou jsou pak “velmi nakažlivé” dětské úsměvy, co přirovnáváme k andílkům nebo usmívajícímu se žáčkovi v první třídě.
Usmívala se jako sluníčko, a když jsem ji pozdravil, rozzářila se ještě víc.
Váš úsměv mě ozářil jako paprsek slunce.
Její úsměv mě osvítil jako displej mého nového iPhonu.
Usmívá se jako zamilovaná puberťačka, když jede za svým milencem.
Se tu na mě usmíváš jako bych byl tvůj nejoblíbenější člověk na světě.
Usmívala se, jako by měla pro naší rodinu náramně šťastnou zprávu.
A tvůj úsměv je jako dětský. Infikuje. Velmi.
Usmíval se jako andílek.
Se usmívá jako v první třídě.
Ona se vždycky usmívá jako malé dítě.
Ten má blbej úsměv jako …
K čemu můžeme přirovnat něčí pitomý úsměv, ještě když se při tom různě kření? Třeba k blbečkovi, šílencovi nebo křivý úsměv také můžeme vidět ve westernových filmech, typicky když herci svůj úsměv tvarují ještě s doutníkem v puse.
Usmíváš se jako debil.
Se tu usmíváš jako šílenec, který našel rozum.
Ten se usmívá jako idiot.
Po tom všem se usmíval jako blbeček.
Usmíváš se jako kovboj ze starého filmu. Nakřivo, šišatě, široce a otevřeně.
Usmívala se jako praštěná.
Ten má úsměv jako kůň.
Úsměv jako prasklý párek
Když úsměv odhaluje více dásně než zuby, říká se mu gingivální neboli dásňový. Pro jeho nositele to bývá často estetický problém, ale s tímto úsměvem se můžeme setkat i u seniorů, kteří si zrovna svou zubní protézu někde zapomněli a vyrazili ven do města tzv. bež žubů.
Její úsměv vypadá jako prasklej párek.
Ta stařenka se tam usmívá jako puklá dýně.
Má úsměv jak prasklej chleba.
Lidem, kteří sedí s námi u stolu, spokojeně se tváří můžeme říci: “usmíváš se, jako bys nás všechny porodila”, stejně tak univerzálním a pro plno lidí nepředstavitelným přirovnáním je úsměv jako měsíček na hnoji nebo měsíček při úplňku.
Tolik k přirovnání úsměvů, chcete si rozšířit obzory také i přirovnání smíchu, třeba když se dotyčný směje jako když hrbatej padá ze schodů a brzdí rohlíkem? Pokračujte na přirovnání na téma Smích.